29
ژانویه

آشنایی با مزیت های پله گرد دوبلکس بتنی و نحوه اجرای آن

برای اینکه درباره اجرا و نحوه ساخت پله گرد بتنی بدانیم، لازم است که قبل از آن با تعریف راه پله آشنا شویم. در واقع راه پله شامل تعدادی پله و سکو می شود که به واسطه آن، طبقه های مختلف یک ساختمان با هم ارتباط پیدا می کنند. بنابراین ضروری است که به شکل استاندارد و مطابق با اصول ایمنی ساخته شود؛ چرا که در غیر این صورت، افرادی که در یک ساختمان زندگی می کنند برای تردد، دچار مشکل می شوند.

به طور کلی راه پله، هم می تواند به صورت پله های مستقیم و هم  پله گرد طراحی شود. همچنین پله گرد از نظر نوع سازه به دو دسته: پله گرد فلزی و بتنی طراحی و اجرا می گردد. بنابراین بر آن شدیم تا به نحوه آرماتوربندی و اجرا و طراحی پله گرد بتنی بپردازیم. یکی از نکات مثبت پله گرد دوبلکس طراحی چرخشی پله ها می باشد که این امر، باعث شده تا فضای کمتری نسبت به راه پله مستقیم، اشغال نماید.

 برای آشنایی با ساخت پله گرد بتنی ابتدا باید بدانیم که بتن چیست؟ این محصول طبیعی، چون از انعطاف و دوام بالایی برخوردار است، بنابراین بهترین متریال برای طراحی خانه و فضای ساختمان به شمار می رود؛ چرا که دست طراح را برای ایجاد تنوع و تغییرات بیشتر باز می گذارد.برای اجرای پله گرد دوبلکس بتنی، کف پله ها تغییر شکل می یابد و عرض آن ها در دو سوی راه پله کمی تغییر شکل داده می شود. این پله ها، حول یک ستون که در مرکز قرار داده شده می پیچند.

طراح در پروژه های مسکونی و تجاری، برای تزیین و ساخت پله گرد بتنی، می تواند از کاشی و طرح های سنگی نیز استفاده نماید. از مزیت های دیگر پله گرد بتنی، ظاهر زیبا و چشمگیر، ماندگاری و انعطاف بالای آن در قیاس با پله چوبی یا پله گرد دوبلکس فلزی می باشد.

همچنین از نظر ایمنی، سطح آن غیر لغزش است که این امر، تردد را برای ساکنان یک ساختمان آسان می نماید. پله گرد دوبلکس بتنی دارای مقاومت زیادی در برابر وزن بالا می باشد و کمتر دچار پوسیدگی می گردد. از دیگر مزایای مهم آن این است که شما را از دردسرهای تعمیر و مراقبت های پی در پی، بی نیاز می کند و بسیار به صرفه است.

مراحل مهم اجرا و ساخت پله گرد بتنی

برای ساخت راه پله و سپس ساخت پله گرد بتنی، ابتدا باید بدانیم هدف از طراحی ساختمان چیست؟ و برای چه کاربردی ساخته می شود؟تا بتوانیم تعداد پله ها را تخمین بزنیم. به طور کلی، هرچه ارتفاع پله ها بیشتر شود، از تعدا آن ها کاسته می گردد.

مثلا : در ساختمان مسکونی، ارتفاع پله 16 تا 20 سانتی متر و مجتمع هایی که عمومی هستند، 15 تا 17 سانتی متر در نظر گرفته می شود. قدم بعدی، محاسبه شیب است. عموما میزان شیب استاندارد برای ساخت پله گرد بتنی، 30 درجه می باشد؛ اما بر اساس کاربردی که پله دارد، قابل تغییر است.

در واقع هرچقدر در ساخت پله گرد بتنی، ارتفاع پله کمتر بوده و دارای طول بیشتری باشد، شیب آن کمتر در نظر گرفته می شود.مرحله بعدی، آرماتور بندی است. آرماتور، به انواع مختلف میلگرد گفته می شود که سبب استحکام و مقاومت سازه می گردند. برای آرماتوربندی پی، لازم است که علاوه بر ستون، برای راه پله هم آرماتورهای مورد نیاز طراحی گردد که اصطلاحا «ریشه پله بتنی در پی» نامیده می شود.

شروع طراحی و اجرای پله گرد بتنی، با آرماتوربندی تیر نیم طبقه می باشد که در دو ستون کنار خود قفل می گردند. همچنین بر اساس نقشه اجرایی، لازم است آرماتوربندی رمپ و پاگرد، با سقف هم زمان باشد. سپس می توان به آرماتوربندی راه پله و سقف طبقه های بعد اقدام نمود.

مرحله بعدی اجرا و ساخت پله گرد بتنی، قالب بندی است که قبل از انجام آن، محلی که آرماتورها قرار داده شده اند، دوباره بررسی می گردد و برای تخمین میزان تحمل بار نیز، محاسبه صورت می گیرد تا هنگام بتن ریزی، راه پله در برابر بتن و کارکنانی که با آن به مشغول به انجام پروسه کار هستند، دچار مشکل نگردد .

قدم آخر، سنگ کاری است. ابتدا سنگ بغل پله، اجرا می شود چرا که به دیوار متصل است؛ همچنین به دلیل اینکه بیشتر رفت و آمد ها، روی کف پله می باشد باید سنگ آن مقاوم تر از سنگ پیشانی باشد.

مناسب ترین پله برای منزل

هدف اصلی ساخت پله گرد یا صاف در داخل منازل، جابجایی افراد در طبقات می باشد. البته عملکرد پله گرد فلزی تنها جابجایی افراد نیست، بلکه برای زیباتر شدن دکوراسیون داخلی منازل نیز استفاده می شود. پله گرد فلزی هم در فضاهای کوچک کاربرد دارد و هم در فضاهای بزرگ.

 برای رسیدن به یک ارتفاع مناسب برای پله ها، یک عدد باکس با ارتفاعی بیشتر از هر پله به شکل میز یا سکو طراحی شده است و در کف زمین قرار میگرد و تا قسمت زیرین شروع پله ادامه دارد. این باکس برای دکور و بهره برداری طراحی می شود. از مکان زیر پله ای پله ی صاف برای قرار دادن ست تلویزیون یا وسیله های دیگر استفاده می شود.

چیزی که کاملا مشخص است این می باشد که برای فضاهای کوچک بهترین انتخاب ساخت پله گرد می باشد، زیرا می توان با استفاده از پله گرد با شعاع کمتر، فضای کمتری را نمسبت به پله های صاف اشغال کرد.

 با این کار می توان اشغال فضا را به حداقل رساند. بنابراین اگر فضای داخلی خانه ی شما کوچک است بهتر است از ساخت پله گرد فلزی استفاده کنید زیرا هم فضای کمتری اشغال می کنید و هم زیبایی دکوراسیون داخلی را بیشتر می کنید.

برای اتصال به مکان زیر شیرونی نیز می توان از پله گرد فلزی استفاده کرد زیرا هم فضای کمتری را اشغال می کند هم مناسب تر می باشد. البته ناگفته نماند که می توان در کنار دیوار با ساخت یک پله صاف فضای پایینی را به زیر شیروانی متصل کرد به گونه ای در ابتدا دو پلکان در نظر گرفته شود و با یک پاگرد کوچک به ادامه پله که همجوار با دیوار می باشد، ساخته شود. برای سفارش میتوانید با قسمت تماس با ما  استپ متال ارتباط نمایید.

 به دلیل اشغال نکردن فضا، نیازی به ساخت نرده ندارد تنها کافیست یک نرده متصل به دیوار برای کمک گرفتن جهت بالا رفتن طراحی شود.

فضای زیر این پلکان نیز می توان به عنوان کابینت یا کمد در نظر گرفته شود. با استفاده از مکان زیر پله می توان از فضا های پرتی خانه به خوبی استفاده کرد. رنگ پله های داخلی خانه اغلب با رنگ و طرح کفپوش فضای سالن یکی باشد یعنی در هماهنگی کامل باشند. البته می توان برای نمای بیشتر از حاشیه ی سفید و دورکشی استفاده کرد تا فضای راه پله زیباتر شود.

بنابراین شما می توانید با استفاده از پلکان دو بخش مجزا خانه را به هم اتصال دهید و دکوراسیون داخلی منزل خود را زیباتر کنید.

برترین نمونه‌های پله گرد دوبلکس برای منازل کوچک

با توجه به اینکه ما از پله گرد فلزی برای اتصال بین دو طبقه و جابه جایی افراد استفاده می کنیم، این امکان را داریم تا با کمی محاسبه از این عنصر کاربردی به عنوان عنصر زیبا که منزل را زیباتر می کند استفاده کنیم. حال با این وجود قصد داریم شما را با برخی از جذاب تریین مدل های پله گرد فلزی آشنا کنیم.

پله گرد تفکیک شده

یکی از مدل های پله گرد، پله گرد تفکیک شده می باشد. برای طراحی این مدل از پله گرد یک سقف بلند، بارز ترین خصوصیات آن است.

پله گرد به دو بخش متضاد و معکوس تقسیم می شود و در کناری ترین قسمت دیوار روشنایی های کوچک قرار گرفته است که راهنمایی رفت و آمد می باشد. می توان از خورده سنگ های سفید در قسمت زیر پله گرد فلزی استفاده کرد تا حس قضای باز به محیط داخلی غالب شوذد. با توجه به موارد فوق به هیچ وجه نمی توان منکر طرالحی زیبا و همهنگ این نوع پله گرد شد.

پله گرد چوبی شناور

یکی دیگر از انواع پله گرد، پله گرد چوبی شناور می باشد که اغلب در خانه های کوچک مورد استفاده قرار میگرد. سادگی و خطوط مستقیم موجود در این نوع پله گرد از ویژگی های بارز آن می باشد.توجه داشته باشید که طراحی پله های معاق فضا ی کوچک را بزرگتر جلوه می دهد. با این وجود می توان گفت این نمونه طراحی جزو نمونه های طراحی ایده آل محسوب می شود.