21
جولای

چگونه میتوان یک پله مناسب برای خانه انتخاب کرد؟

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید چه نوع پله برای خانه شما بهتر است باید به چند مورد توجه کنید تا بتوانید منسب ترین پله را برای خانه خود انتخاب کنید.

اولین موردی که باید قبل از انتخاب نوع پله به آن توجه داشته باشید، ابعاد خانه و ارتفاع کف تا کف طبقات آن می باشد. بنابراین برای طراحی و ساخت پله گرد یا پله صاف و یا هر پله ی دیگری نیاز است این موضوعات اولیه سازه به صورت فنی و مهندسی اندازه گیری شود. بایستی عرض و ارتفاع هر پله به طور صحیح محاسبه شود به طوری که فرق زیادی بین بالا رفتن از پله ها و راه رفتن در یک سطح صاف نباشد. با این وجود می توان با در نظر گرفتن فضای مورد نظر، مدل پله گرد فلزی یا پله مستقیم را برای خانه ی خود انتخاب کنید.

بهتر است بدانید که با اندازه گیری های مناسب و درست و همینطور گرفتن کوتاه ترین اندازه برای ارتفاع طبقات پله از خسته شدن افرادی که قرار است از پله استفاده کنند، جلوگیری می شود. به طور مثال بهتر است برای ارتفاع بین طبقاتی 320 سانتی متر از تعداد 17 پله با ارتفاع 18.2 سانتیمتر استفاده شود.

اما بخاطر اینکه ساختمانهای اداری دارای ابعاد متفاوتی هستند، این محاسبات همیشه قابل اجرا نیستند. برای نمونه احتمال دارد به تعداد پله ی متفاوتی برای رسیدن به طبقه بالایی نیاز باشد و یا نوع اجرای پله گرد در یک محیط مناسب تر باشد و یا در محیطی دیگر جوابگو نباشد.

به همین خاطر بهترین روش برای رسیدن به مناسب ترین طرح برای هر فضایی، گزینه هایی دیگری نیز وجود دارد که باید آنها را درهزینه ساخت پله گرد فلزی و یا پله صاف در نظر گرفت. در ادامه مطلب شما را بیشتر با جزئیات لازم برای ساخت پله مناسب آشنا خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید تا مناسب ترین پله را برای فضای خانه خود انتخاب کنید.

پله در شرایط (نیم طبقه)

ابتدا باید برای شما بگویم که منظور از نیم طبقه چیست؟ اندازه مشخص سطح یا سطوح میان کف و سقف هر طبقه بر اساس بخش 202 و 505 آیین نامه بین الملی ساختمان.

بر اساس 202 و 505 از IBC 2012 مجموع مساحت یک نیم طبقه و نیم طبقه ها در هر ساختمانی به هیچ عنوان نباید بزرگتر از یک سوم مساحت کف ساختمان تا سقف آن باشد. این را می دانیم که ارتفاع زیاد سقف موجب ایجاد یک نیم طبقه می شود.

بعد از مشخص شدن ارتفاع و داشتن فضای کافی می توانید انتخاب کنید که ساخت پله گرد فلزی انجام دهید و یا از پله صاف استفاده کنید.

بهتر است این نکته را نیز بدانید که در برخی از پروژه ها ممکن است به دلیل وجود مسافت کم به قرار دادن نره دو طرفه نیازی نباشد و با نرده یکطرفه نیز ساخت پله گرد یا پله صاف امکان پذیر باشد. برای اجرای طرح یکطرف نرده، محل عبور از بالای قسمت انتهایی پله برای یکسدت نشان دادن بخش خارجی پله، کوچک تر طراحی شده است. این مدل از پله های یک طرف نرده این امکان را دارند تا فضا را بزرگتر و دلباز تر کنند.

پس اگر در فضا های کوچکتر قصد ساخت پله گرد فلزی را داشتید حتما از یک طرف نرده استفاده کنید تا هم با سادگی به فضا جلوه ی شلوغی ندهید و هم  فضا را بزرگتر و دلباز تر کنید. البته این موضوع کاملا سلیقه ای می باشد و متناسب با سلیق ی هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

توجه داشته باشید پله به جز جابه جایی افراد در طبقات، عملکرد تئزینی نیز دارد و بر روی دکوراسیون داخلی تاثیر گذار است. بنابراین علاوه بر در نظر گرفتن اندازه مدل و طرح آن را نیز در جهت همانگی با دکوراسیون داخلی انتخاب کنید.